HOMEOPATIE V BARVÁCH: ČERVENÁ
Konzumujete ji jako zavařeninu i prostou přílohu nebo v podobě salátu. Její červená až fialová barva fascinovala lidstvo už před věky. Řeč je samozřejmě o červené řepě. Obsahuje vitamín E, který je blahodárným prvkem působící hojivě na kůži a pomáhá udržovat krásu pokožky. Obyvatelé středomoří její šťávy využívali k ošetřování pokožky v medicíně i v lazebnictví. Nejen tam však měla a má své místo.
Zajistí krásu, činnost srdce i plodnost
Již v minulých dobách se věřilo, že má pozitivní účinky na plodnost. Barva její tekutiny připomínala krev a tak bylo nasnadě spojení s cykly a početím. Pokud nemohla žena otěhotnět, pila nápoj připravený z červené řepy a omývala své tělo v jejím výluhu. Dalším orgánem spjatým s krví v lidském těle je samozřejmě srdce, kterému vitamíny a minerály napomáhají v činnosti. Nesmíme zapomenout ani na krev samotnou: červená řepa napomáhá tvorbě červených krvinek a slouží i pročištění krevního řečiště.
Červený antioxidant
Pojem antioxidant si mnozí z nás spojují především se zelenou barvou. Je to prosté, mezi nejznámější oxidanty patří totiž zelený čaj. Povědomí o jeho účincích je masově rozšířeno po celém světě. Červená řepa je však lépe využitelným antioxidantem, který, na rozdíl od zeleného čaje, snáší mnozí lidé lépe. Šťáva z červené řepy není totiž tolik agresivní jako zelený čaj a nezpůsobuje nevolnost. Nemá ale tolik povzbuzující účinky jako její zelený konkurent. Pokud však trpíme nespavostí, je ideálním řešením. Podobně jako řada antioxidantů i červená řepa napomáhá v prevenci pro různým formám rakoviny.
Jak ji dostat do těla
Nejvhodnější přípravou je samozřejmě konzumace v syrovém stavu, kdy nedochází k poškození vitamínů a minerálů. V takovém stavu jich dopravíme do těla co největší množství. Červená řepa mimo jiné obsahuje i vlákninu, která je prospěšná trávící a vylučovací soustavě člověka. Další hojně využívanou možností konzumace je příprava nápoje nebo smoothie. Nebude-li vám její zemitá chuť lahodit, můžete ji skombinovat se sladkou šťávou z melounu nebo pomerančů. K dostání je i v lékárně a to nejčastěji v podobě kapek.
Pozor na množství
Staré známé úsloví, že nic se nemá přehánět, platí i zde. Z posledních studií vyplývá, že nadměrný přísun antioxidantů má pro tělo opačný účinek, tzn. je mu na obtíž. Pokud chcete dodržet vyvážený poměr antioxidantů v těle, doporučují odborníci 3 – 4 sklenice řepné šťávy týdně. Zkuste si ji tedy dopřát v tomto množství a uvidíte, že vám vaše tělo poděkuje.