O masopustu
Právě v tomto období, tedy v postní době, která nastává po Třech králích a končí o Popeleční středě, se koná masopust. Třídenní svátek známý i jako Fašiangy, fašanky, ostatky, voračky, končiny či karneval. Nemá pevné datum. Jeho původ sahá hluboko do minulosti, ještě do doby předkřesťanských tradic.
Co je to masopust?
Masopust je jednou z oslav konce zimy. Podobně jako u nás jej slaví i v jiných slovanských zemích. Slavnost je spojena s veselím a hodováním, jež je záměrně zasazena mezi dvě postní období. V tomto období probíhaly taneční zábavy, zabíjačky a svatby. Vrcholem tohoto svátku je tzv. Tučný čtvrtek, kdy se prováděla zabíjačka a hostina. O masopustní neděli, pondělí a úterý, se pak konaly různé rituály, které měly zahnat zimu, zlé duchy a zajistit dobrou úrodu. Dnes se však hranice smazaly a plesová sezóna mnohdy začíná hned po Novém roce a končí v měsíci březnu. Nejznámější a největší oslava přitom paradoxně neprobíhá u nás, ale v Rio de Janeiru nebo v Santa Cruz de Tenerife. Jejich karnevalové defilé je proslulé po celém světě.
Po masopustu
Po masopustu následuje další půst dlouhý 40 dnů, po nichž pak přicházejí Velikonoce. Hostiny konané o masopustu byly bohaté především na vepřové maso. Těm, kdo se oslavy z nějakého důvodu nemohl zúčastnit, byla poslána bohatá výslužka. Ta obsahovala huspeninu, klobásky, jelítka, jitrnice, ovar i škvarky.
Masopust a průvod masek
Pro masopustní období jsou typické i masopustní průvody, které jsou spojené s maskami. Maska, jež nesměla v průvodu chybět, byla maska medvěda. Jde nejspíše i nejstarší známou maskou a má celou řadu podob. Dalšími tradičními maskami jsou: kobyla, Žid s pytlem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel, smrtka s kosou anebo také backhus. Rej masek procházel celou obcí, tancoval, zpíval, lomozil a veselil se a lidé se spolu s ním bavili, radovali a veseli. Na každé zastávce na ně čekalo nějaké pohoštění.
Poznámka
-
Víte, že přitom slovo karneval ve skutečnosti představuje sousloví “carne levare”, což znamená: “maso pryč”? Jde o splnění křesťanského přikázání, které je spojeno s příchodem dalšího půstu.
-
Víte, že nejslavnější masopust v Česku pořádají na Hlinecku? Tento masopust je dokonce tak významný, že se pro svou zachovalou kontinuitu dostal na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.