HOMEOPATIE V BARVÁCH: ORANŽOVÁ
Je tomu pár let nazpět, co se dostal na výsluní mezi homeopaty i domácími bylinkáři. Z této všemocné rostliny lze vyrobit prakticky cokoliv: olej, kompot, sirup, šťávy, marmelády a další produkty pro naše chuťové buňky i zdraví. V kostce je rakytník významným dárcem vitamínu C: neboli kyseliny askorbové, obsahuje však i další zajímavé prvky. Spolu s ním dopravíte do těla provitamín A a kromě karotenu také lykopen a zeaxantin. Mimo přísun antioxidantů, které jsou prevencí před rakovinným bujením, také nabídne péči o cévy a podpoří látkovou výměnu v buňkách. Jeho léčivé účinky můžete využít i při poranění pokožky – má rychlé hojivé a zklidňující účinky. Nově také pomáhá při zácpě a plynatosti.
Kde se vzaly oranžové bobule?
Říká se, že vše, co přišlo z Ruska, nestálo za nic. Snad právě rakytník může toto rčení částečně vyvrátit. K nám i do světa se rozšířil právě z Ruska, tedy spíše ze SSSR. Dnes jej najdeme prakticky ve všech koutech světa: zabydlel se třeba ve slunné Itálii, ačkoliv jeho domovem byla od nepaměti nehostinná Sibiř. Možná právě tato skutečnost rozmanité adaptability je důkazem jeho mocných schopností. Nespálí jej mráz ani slunce, výkyvy teplot snáší dobře a působí jako starý zkušený otužilec. Jeho pěstování je nenáročné a pořídit si jej můžete i na vaši zahrádku.
Kdo nebo co je rakytník
Obvykle je u nás pěstován jako středně vysoký keř, jsou však i vzrostlé druhy nebo naopak – malé, při zemi rostoucí rostlinky. Také barva a tvar plodů jsou rozmanité: mohou být černé, oranžové i červené. Jde o peckoviny a průměr plodu může dosáhnout až 10 mm. Některé jsou však mnohem menší a proto je jejich sběr náročnější záležitostí. Hlavně tedy oproti jeho domovině, kde po dosažení teploty až - 50 stupňů tamní pěstitelé jednoduše zmrzlé plody oklepali z keřů a zaplnili jimi připravené pytle. Třeskutý mráz plodům nevadí, snáší je stejně dobře jako ukrutná horka. Co se týká zpracování, lze z této sympatické rostliny využít téměř všechno: listy, květy, plody i kůru.
Rakytník všeuměl
Pokud hádáte, že obsahuje více vitamínu C než pomeranč, pak máte pravdu. Je ho v poměrném množství až 10 x více než ve zmíněném ovoci. Některé studie tvrdí, že na pokrytí denní doporučené dávky stačí pouhá jedna bobule rakytníku. Trpíte-li žaludečními vředy, neurózami, nevolnostmi i zde vám bude rakytník nápomocný. Medicína jej využívá při léčbě sterility nebo svalové dystrofie. Obsahuje dále i poměrně vzácný vitamín K, který podporuje srážlivost krve.