Jak zapomenout
Zapomenout se někdy snažil každý. Bohužel, co bylo trapné, nepříjemné a bolestné, se z hlavy vymazává těžko. Vědci však přišli na to, že zapomenout na něco není nemožné a dokonce můžeme zapomenout i úmyslně.
Jeremy Manning z univerzity v Dartmouthu spolu s kolegy odhalili, že lidé mohou vymazat určité vzpomínky, když budou přemýšlet o jejich kontextu.
Jak na to?
-
Pokud chcete z hlavy dostat nějakou vzpomínku j nejprve nutné soustředit se na sebe. Na chvíli přestaňte vnímat okolní svět. Vnímejte pouze to, na čem vám záleží.
-
Izolujte vzpomínku, na kterou chcete zapomenout. Nejde o to, abyste ji potlačili nebo zatlačili někam do kouta, ale zpracovali ji. Danou vzpomínku proto uchopte a zamyslete se nad jejími detaily. Co se vlastně stalo? Kde a kdy se to stalo? Kdo ve vzpomínce figuruje? Co se dělo okolo? Jak jste se v tu chvíli cítili?
-
Snažte se co nejkonkrétněji definovat, na co chcete zapomenout. Pozor, nemůžete zapomenout na to, že jste chodili do školy, ale můžete eliminovat detaily, které vzpomínky vyvolávaly, jako vůně, místa, předměty apod.
-
Meditujte s těmito detaily a vykonávejte u toho příjemné věci. Snažte se nepříjemné pocity nahradit těmi příjemnými. Pomoci vám s tím může i příjemná klidná hudba, horká koupel, aromaterapie, přítmí, svíčky nebo třeba chutné jídlo, které si vychutnáte na nějakém příjemném místě.
-
Restartujte. Představte si ve své mysli zničení vzpomínky. Představte si, že jde o fotku anebo film, který v duchu spálíte. Soustřeďte se přitom na detaily a vnímejte, jak se okraje obrázku nebo filmu pálí, postupně hnědnou, mění se v popel.
Aby se vzpomínky nevracely
-
Aby se vzpomínky nevracely, při práci myslete na něco příjemného.
-
Zabavte svou mysl. Čtěte knížky, Dívejte se na filmy. Najděte si nějaký nový koníček. Najděte si nové přátele.
-
Najděte si někoho, s kým si o svých vzpomínkách můžete promluvit.