Tajemství svatého Martina
Svátek svatého Martina býval jedním z nejoblíbenějších svátků v roce. Dodnes jej máme spojený s 11. listopadem a bílým koněm. Víte však, proč se vůbec slaví a co všechno je s tímto svátkem spojeno?
Kde se vzal Martin?
Většina lidí má u nás datum i svatého Martina spojeného s příchodem zimy a taky i s hody. Magické datum a i samotný Martin, však ve skutečnosti se zimou i se spoustou jídla, měli společného jen pramálo. Martin nejezdil ani na bílém koni, ba se ani neládoval husami. On to byl totižto v reálu poustevník. A proč se stal tak slavným?
Někdy okolo roku 335 našeho letopočtu se vracel do svého ležení a potkal žebráka, kterému daroval polovinu svého pláště, aby neumrzl. Z Martina se stal pak biskup a jeden z nejslavnějších světců, který chtěl být vzorem ostatním v soucitu s chudými. Dbal velké střídmosti, kdežto dnes se lidé v tento den cpou doslova k prasknutí. Živil se pouze zeleninou. Snad jen nově vzniklá tradice spojená se sběrem potravin potřebným do potravinových bank, má s ním symbolicky nejvíce společného.
Svatomartinské posvícení
A kde se vzalo to bláznovství s husami? No kde, u řezníků. Opět je to komerce, reklama a boj o peníze. Sedláci jednoduše potřebovali prodat to, co za ten rok odchovali (v té době neexistovaly lednice a moc zpracovatelských možností nebylo). Vymysleli si proto historku o tom, že se světec prý jednu dobu ukrýval v husím hejnu. Historka nebyla sice důkladně dotažená do konce, nicméně efekt měla, stejně jako když křesťanská církev chtěla potlačit pohanské oslavy zimního slunovratu. I řezníkům tento příběh husy prodával ve velkém. Když se na to dívali vinaři, došlo jim, že to je dobrý nápad, který by bylo dobré využít, protože právě v té době se stáčí první víno. A tak i když byl chudák svatý Martin ve skutečnosti abstinent, udělali z něj alkoholika.
Zajímavosti spojené se svatým Martinem
Další české tradice, které byly spojené se svatým Martinem
O svatém Martinu se kromě husy pekly i martinské rohlíky. Čeledi končívala sjednaná služba, vyplácela se jim mzda a buď se jim o rok prodloužila dohoda anebo se vydávali hledat nového hospodáře. V tento den se rovněž konaly výroční dobytčí trhy. Na mnoha místech se konaly poutě. Uzavíraly se smlouvy mezi obcí a obecním pastýřem, ovčákem, ponocným a dalšími lidmi.
Svatomartinská koleda
Koledovat se chodilo nejen na Štěpána nebo Mikuláše, ale i na Martina. Již od 14. století tento den patřil chudým žákům, kanovníkům a katům, těm však koledu zakázali již koncem 14. století.