Jak si udržet důvěru puberťáka
Důvěra je v každém vztahu nesmírně důležitá. Je přitom jedno o jaký vztah se jedná. Důvěra totiž dokáže překonat mnohé překážky a obtíže. Když však dítě vstoupí do puberty, situace se mění a často rodiče mají pocit, že důvěru svých dětí ztrácí. Někdy je to pouze mylný dojem, ale někdy je to bohužel skutečnost. Obnova ztracené důvěry přitom patří k těm nejtěžším zkouškám každého vztahu. Nedůvěra v nás vzbuzuje pocit zklamání, podvedení a znemožňuje nám milovat i lásku přijímat.
Získat důvěru puberťáka není vůbec snadné. Snadno a rychle však o důvěru můžete přijít. Pokud chcete o důvěru svého puberťáka jednou pro vždy přijít, neberte jeho problémy, myšlenky a nápady vážně, přehlížejte je a považujte je za nezralé. Dalším hřebíkem do rakvičky vzájemné důvěry je pak shazování a zlehčování jeho obav, snů, nápadů a myšlenek. Tabu by měla být věta “ Ty naděláš, vždyť tím si musel projít každý puberťák a přežil. “
Jak získat důvěru puberťáka
Základem je brát jejich nápady a problémy vážně. Nedělejte ze sebe oběť. Buďte upřímní. Držte svoje slovo. A místo hry na autoritu se snažte získat respekt. Puberťák má právo mít vlastní názor i styl. A pokud nepřekračuje předem dohodnutá pravidla, měli bychom jej respektovat. Je normální, že se jeho postoje a názory liší od těch našich. Pravidla jsou však důležitá. Týkají se povinností, kapesného, užívání počítače, domácích prací a také sankcí ze nedodržování předem dohodnutých pravidel. Součástí této domluvy je i to, že bude dodržovat i jistou kulturu mluvy. Jinak řečeno, mysli si co chceš, ale neříkej to nahlas. Žádné nadávky, urážky a vulgarity. Pravdou však je, že pokud nechcete, aby tak mluvily vaše děti, nesmíte tak mluvit ani vy. Jestliže chcete, aby se puberťák choval slušně, musíte se slušně chovat i vy sami.
A nakonec, zapomeňte na výčitky.