Tajemství vánoční hvězdy
Typickou vánoční květinou je vánoční hvězda, čili poinsettia, nebo také pryšec nádherný. Nedorazil k nám z Asie, jak by se mohlo zdát, ale z Mexika. Jmenuje se po Mexičanovi Joelovi Poinsettovi (velvyslanec země), který ji v roce 1828 představil Spojeným státům.
Jak jsme se dostali k vánoční hvězdě
Trvalo nějakou dobu, než se vánoční hvězda stala oblíbenou. Ke spojení s Vánoci pak potřebovala ještě několik dalších let navíc. Stalo se tomu až v třicátých letech minulého století. Nejde tedy zas o tak hluboký zvyk, jak by se mohlo zdát.
Jak se vánoční hvězda stala vánočním symbolem
Obliba této květiny rychle vzrůstala. Zpočátku byla z Mexika do Ameriky dopravována po železnici, ale brzy ji začali v USA pěstovat i sami. Za spojení s Vánoci pak může Johny Carson a Bob Hope.Carson i Hope. kteří využili podobnost červených listů Betlémské hvězdě.
Stejně, jako to bylo u nás s husou na svatého Martina, tak tomu tedy bylo i v Americe s vánoční hvězdou. Jde jednoduše o rafinovaný marketingový tah, který ve skutečnosti s Vánocemi nemá nic společného. Snad tedy jen to, že její listy se barví v daném ročním období. V USA se nakonec proslavila natolik, že zde do dnešních dnů slaví 12. 12. den poinsettie.
Co jste možná nevěděli
Víte, že až do 90 let minulého století na vánoční hvězdu tu měla monopol rodina Eckových? Ta si toto postavení uchovala takřka 90 let. Může za to skutečnost, že to byl právě on, kdo zdokonalil techniku roubování a šlechtění této krásné rostliny. Své technologické procesy pečlivě udržovaly v tajnosti.
Vánoční hvězda, rostlina Aztéků
Aztékové jí říkali Cuitlaxochiti, což v překladu představuje rostlinu rostoucí ve zbytcích půdy. Aztékové ji neužívali k okrase na Vánoce, ale k výrobě červeného barviva anebo také ke snižování horečky.
Legenda spojená s pionsetií
Říká se, že v 16. století byla v Mexiku jedna mladá a velmi chudá dívka, která neměla na dárek Ježíškovi k oslavě jeho narození. Anděl jí prý poradil, aby pro něj natrhala obyčejný plevel rostoucí u cesty a aby jej položila na kostelní oltář. Z plevelu se pak na oltáři staly karmínové květy, staly se poinsettiemi. Od 17. století ji jako dekoraci začali užívat františkáni. Květ jim připomínal betlémskou hvězdu a barva krev Ježíše.