Tajemná hora Blaník
Bájná hora Blaník pro Čechy legendární význam. Opředena je však i celou řadou tajemství. Blaník je 638 metrů vysoký. Najdete ho ve Středočeském kraji asi 10 kilometrů od Vlašimi. Byl symbolem naděje a spojen je se svobodou, svébytností českého národa a blanickými rytíři. Název hory je odvozen z keltského Blaniak.
Hora byla osídlena již před naším letopočtem. Dodnes se tu dochovaly zbytky mohutných kamenných valů z doby halštatské. Později na jejím vrcholu byla vybudována dřevěná tvrz. Již do počátku 15. století se datují první poutě vedoucí na horu. Prý šlo o místo, kde odpočívají těla svatých apoštolů Petra a Pavla. Kdo prý toto místo navštíví a přinese se sebou 3 kameny na výstavbu kostela, dosáhne věčné blaženosti. Na vrcholu Malého Blaníku stával také středověký hrádek, který byl dobyt husity v roce 1420. Kromě něj je tu i zřícenina poutní kaple svaté Máří Magdalény, která byla zrušena nařízením Josefa II. koncem 18. století. Uprostřed zříceniny dnes roste obrovský takřka 160 letý smrk, kterému se říká Velký Mnich. Je to paradox, když vezmeme v úvahu to, že v roce 1404 na horu zakázal vstup samotný pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc. Evidentně opět nebyl úspěšný a tak církev změnila taktiku a rozhodla se zde vystavět kapli Svaté Máří Magdalény. V roce 1868 byl z Velkého Blaníku vylomen kámen, který byl použit na výstavbu Národního divadla. Na vrcholu stojí také 30 metrová dřevěná rozhledna z roku 1941.
Blaničtí rytíři
První zmínka o Blaničtích rytířích pochází z druhé poloviny 15. století. Mikuláš Vlásenický, zakladatel radikální utrakvistické sekty Mikulášenců prorokoval, že pokud se lidé nepolepší, pod Bláníkem se osudově střetnou s nepřáteli země a bitva bude tak krutá, že se místní býkovický rybník naplní krví a potom bůh dovolí, aby z prostředku blanické hory vyjelo boží vojsko, kteří nepřátele zamordují a vypudí je ze země.
Další záhady Blaníku
Mimo to je Blaník spojen i s jinými záhadami a podivným zmizením lidí, kteří se zde ztratili a po letech se zase po několika letech našli s dojmem, že v nitru hory pobyli pouze pár hodin.
Tajemství Blaníku
Skutečné tajemství Blaníku má však mnohem hlubší kořeny a je spojeno s Kelty, kteří zde vybudovali oppidum. Dodnes se docholy mýty, v nichž figurují různé postavy, které žijí pod zemí, v paralelním světě i v nitru hory.
Pokud v létě hledáte, kam byste vyrazili na výlet. Doporučujeme vám navštívit tuto horu. Vyzařovat tu na vás bude velmi zvláštní energie.