Imbolc

Hned na počátku února, 1. 2. až 2.2., nastane jeden ze čtyř hlavních keltských svátků, dodnes jej najdete v irském kalendáři. Jde o svátek zvaný Imbolc nebo Imbolg, česky také Hromnice (ty jsou však křesťanskou alternativou tohoto svátku). Dle keltských kultur je spojen s prvními náznaky jara. Původně byl tento svátek zasvěcen bohyni Brigid. Ve Skotsku je znám i jako svátek La Fheill, V Irsku La Fhéile Bríde a ve Walesu jako Gwyl Fair. Tento den je znám i pro své tradiční předpovídání počasí, tedy zejména příchodu jara.

Jde o původní termín pro odstrojování stromečků, které se nějak omylem u nás zažilo na Tři krále, kteří však s tím nemají absolutně nic společného. Svátek se slaví přesně půli mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností. Od tohoto dne svou moc opět získává světlo, které začne posilovat a temnotu zatlačovat do kouta. Svátek je symbolickým protějškem Lughnasadu, tedy nastává zde doba příprav na první práce oproti podzimnímu času na sklizeň.

 Bridgit, patronka svátku Imbolc

Hlavní patronka, bohyně Brigit, je trojjedinou bohyní, která bývá zobrazována v bílých šatech a symbolizuje čistotu a nevinnost. Možná jste to nevěděli, ale právě díky ní se nevěsty oblékají do bílých šatů, a proto se jim v angličtině říká bride. Brigid je bohyně inspirace, učení, je to léčitelka i zastánkyně opuštěných. Milovali ji nejen v Irsku a Anglii, ale po celé Evropě. Zasvěcovaly se jí studně i léčivé prameny.

 Symbol Imbolce

Významným symbolem svátku je tzv. Brigitin kříž, který se váže ze slámy a větviček, který se zavěšuje na vstupní dveře. Někdy byly i zapalovány a vyhazovány k nebi, aby posílily moc Slunce.

 Tradice a rituály prováděné na tento svátek

V tento den se rovněž před domy zapalovaly ohníčky, stejně tak i v domech svíčky tzv. Hromničky, které měly dům ochránit před temnými sílami, ale i před bouřemi, blesky a vichřicemi. Plamen svíčky měl dům očistit od temných sil. Světlo ohňů a svící zde symbolizuje návrat Slunce. Ohně se slavnostně zapalují, stejně jako se zhasínají. Konaly se tradiční průvody s pluhem ozdobeným bílými, stříbrnými a žlutými pentlemi. Děti v maskách koledovaly o nějaký ten pamlsek. Po poli se rozhazovaly kousky jídla, obětiny, které měly naklonit přírodní duchy. Pekly se speciální koláče a také se tancovalo a hostilo. Nepřipomíná vám to náhodou nám dodnes známý masopust? Ten je přece také o maskách a koledách. A dále zde máme i plesovou sezónu a karnevaly.

Je to ideální doba pro věštění z vodní hladiny, lesklých předmětů a barevných kamínků.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Iveta - výklad karet

Znamení Kozoroh
Specializace Výklad karet
Zaměření Andělské karty, cikánské karty, tarotové karty

Pro výklad karet používám cikánské, tarotové i andělské karty, se kterými mám velmi dobré zkušenosti a vím, že výklad právě z těchto karet spolehlivě funguje. S pomocí karet určím nejen obecně Vaši budoucnost, ale můžeme se zaměřit také na jednotlivé oblasti Vašho života, jako je zdraví, finance, láska.

Zašlete mi SMS ve tvaru KARTA datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 60

Zašlete mi SMS ve tvaru KARTA datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 60

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

Metody věštění budoucnosti z karet

Tradiční způsob vykládání budoucnosti je z karet. Obvykle jsou to karty tarotové, ale existují i jiné, ze kterých se dá věštit budoucnost. Důvodem, proč jsou karty oblíbené je i to, že nabízí více možností, než většina jiných metod. Jako například ty, kde je možností jen odpověď „ano“ nebo „ne“.

Bachovy esence

Bachovy květové esence jsou alkoholové roztoky esencí z květů mnohokrát naředěné. Jde o léčivý produkt homeopata Edwarda Bacha, který tvrdil, že i v květech je možno nalézt léčivé účinky rostliny. Hluboce se této myšlence věnoval a vyvíjel homeopatické produkty, které obsahují 50:50 vody a líh (25-40%). Vlastně se jedná o prapůvodní podobu tinktur.

Lilith, aneb tajemství Černé Luny

Lilith, nebo-li Černá Luna je pojem, který pochází původně ze sumerské mytologie staré více než 5000 let. Šlo tehdy o společnici Innany, královny nebes, která shromažďovala válečníky k posvátným rituálům. Podle legendy žila Lilith na posvátném stromě spolu s moudrým hadem a divokým ptákem Anzu. Innana ji bohužel nechápala a tak nechala strom porazit, hada zabít, pták Anzu pak uprchl do hor a Lilith zmizela v pustinách...