Historie astrologie
Již od nepaměti byli lidé fascinováni děním na obloze a chtěli tomu porozumět. To, kdy astrologie jako věda o hvězdách vznikla, nevíme. Děním na obloze ve spojitosti s předvídáním budoucna i sledováním vlivu hvězd na lidskou psychiku a tělo, se věnovali lidé po celém světě v různých kulturách snad již od vzniku světa
Historie vzniku astrologie
První záznamy o astrologii pochází z doby před více než 32 000 lety, tedy z doby ledové, kd
y lidé na mamutí kosti vyryli fáze měsíce. O nějakých 9000 let později lidé na kámen zaznamenali chod Slunce a dalších 5 planet spolu s kometou. Jarní bod pak sestavili v dnešním Íráku, čili na území mezi Eufratem a Tigrisem asi 2400 let před Kristem. Astrologii velmi výrazně ovlivnili Sumerové, kteří mimo jiné rozčlenili rok do 4 ročních období. Jejich znalosti pak převzali Egypťané, přičemž astrologie faraona Ramsese II. zaujala natolik, že nechal vybudovat dokonce chrám dle astrologických pravidel. Na druhé straně zeměkoule pak Mayové vytvořili kalendář o 365 dnech. Poznatky astrologie neušly ani Římanům nebo Germánům. Věnovali se jí i ve Starém Řecku. Dokazují to různé nálezy (např. kniha se základy astrologie Tetrabiblos z Řecka od Ptolemaiaa nebo NECHEPO-PETOSIRIS, čili astrologická bible také z Řecka). O astrologické poznatky se opírá i lékař Hippokrates.
Astrologie ve středověku
S postupem času se učení o astrologii dostalo dokonce na univerzitu. V Bologni existovala ve 12. století velmi významná astrologická fakulta. Později se studovala i v Padově a časem se dostala i na univerzity dalších evropských měst (Mediolan, Praha, Oxford a Krakov). Astrologii u nás podporoval Karel IV. i Rudolf II. V křesťanské Evropě to však astrologie neměla vůbec snadné. Často řešila spory s církví a mnoho odborníků kvůli svému tvrzení skončila ve vězení nebo ještě častěji na hranici. I přes to byly odhaleny nové objekty, nové procesy i skutečnosti. Astrologie v této době měla velmi blízko k alchymii a magii, teprve až ve 20. století astrologie spolu s přibývajícími astronomickými znalostmi začala získávat čím dál více odbornou tvář.
Soudobá astrologie
Ve dvacátém století se astrologie opět dostala více mezi lidi. Velkou zásluhu na tom mělo teosofické hnutí Heleny Petrovny Blavatské. Z těchto základů pak čerpala řada astrologů z Evropy i z Ameriky. Smutnou roli astrologie zahrála ve druhé světové válce, kdy ji Adolf Hitler využíval pro správné načasování svých činů. Bez astrologa se doslova ani nehnul. Po válce Carl Gustav Jung přišel se zajímavou myšlenkou propojit astrologii s psychologickými fenomény. Bádání přineslo zajímavé výsledky a astrologie tak získala nový rozměr. Řada myšlenek však do dnešních dnů zůstala na pomezí teorie. V této době se k astrologii astronomové postavily zády a její existenci dodnes vesměs zcela popírají.
Astrologie dnes
Díky rozvoji sdělovacích prostředků a informačních technologií se však astrologie začala postupně dostávat mezi lidi. Mohlo za to i to, že sestavení jakéhokoliv horoskopu se stalo velmi snadné a rychlé, přičemž i velice přesné. Astrologie se však nezastavila, neustále se rozvíjí. Dnešní astrologii vytváří zednářská a pseudorosenkruciánská ezoterická tradice, astronomické vědomosti, psychologické aspekty i orientální, indiánské a pohanské astrologické systémy. Vznikla tak zajímavá všehochuť. Astrologové při své práci užívají řadu věděckých metod, ale vedle toho stanovují hypotézy a předvídají.