Obávaný pátek třináctého
Pátek třináctého se objeví jednou až třikrát do roka a vždy je předzvěstí hotového pozdvižení. Proč? -Protože pátek třináctého je považován v mnoha zemích za nešťastný den. A byť statistiky hlásají, že u nás lidé na tento den nevěří, víme, že realita je jiná. Lidé se jen stydí ke své hrůze z třináctky přihlásit. Odkud se však vzala ta obava z pátku a třináctého dne měsíce? Proč se nebojíme třeba šestnáctky?
Panika z třináctky je doopravdy veliká. Víte, že některé hotely dokonce vynechávají označení 13. patro, pokoj číslo 13, aerolinky pak vynechávají třináctou řadu? Mnoho lidí také raději v tento den nikam nechodí, necestuje a odkládají svá důležitá rozhodnutí. Jde vskutku o náročný den, který zkouší psychiku mnoha lidí na světě i světovou ekonomiku.
Proč se bojíme pátku třináctého?
Pátku třináctého se bojíme odpradávna. Jde o den, který se zapsal do dějin již před několika tisíci lety, přesněji v den Poslední večeře Páně, která probíhala v pátek a u stolu s Ježíšem tehdy večeřelo 13 spolustolovníků (včetně Jidáše). Bojí se ho i Židé, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, které je vykládáno jako Mavet, čili smrt. Skutečným pojítkem se smolným pátkem třináctého však stojí zcela jiná událost...
13.10. 1307
Ne nadarmo na pátek třináctého věří nejvíce ve Francii, právě zde totiž vznikla reálná obava z tohoto dne, která se táhne až do současnosti. Může za to francouzský král Filip IV. Sličný, který tuto noc postavil mimo zákon templářský řád. A ještě v tu noc pak pozatýkal všechny (na tisíc) templáře a více než stovku nechal rovnou upálit. V následujících letech byl řád doslova rozprášen. Proč to udělal? Král Filip IV. byl nenasytný a neustále bojoval s nedostatkem peněz. Svůj problém se proto rozhodl řešit rafinovaně a tímto nekalým způsobem se zmocnil obrovského majetku templářů a zároveň se do dějin tak zapsal činem, který ani ve středověku neměl obdoby. Od tohoto dne je pátek třináctého považován za den nejen nešťastný, ale doslova za ďábelský.