Betlémská hvězda
Narození Ježíše prý zvěstovala betlémská hvězda, kdo z nás však ví, co to ve skutečnosti bylo? Přestože je betlémská hvězda zobrazována jako kometa, zda to kometa vskutku byla, toť otázka. Astronomové měli dilema. Šlo vskutku o jedinečný úkaz na nebi, kometu nebo nějakou konjunkci planet?
První problém, s nímž se museli astronomové poprat, bylo skutečné datum narození Ježíše, protože k němu doopravdy nedošlo 24. 12. roku 0. Toto datum si tam dala církev, aby mohli víru lépe propagovat a bojovat s pohanskými oslavami slunovratu. V té době navíc ani žádný rok nula neexistoval, ten vymyslel mnich Dionysius Exiguus, který sestavoval křesťanské schéma a uvažoval, co by tak kam mohl za významné datum dát, aby to vypadalo věrohodně. Vůči Velikonocům, tedy dalšímu pohanskému svátku, který potřeboval potlačit, zde byl i zimní slunovrat. Během své práce se však dopustil několika pochybení, což jej usvědčilo z toho, že si pravdu přinejmenším poupravil tak, jak se mu to hodilo a také tak, aby křesťanství udělal významnějším. Dnes bychom tohoto člověka označili za PR specialistu.
Betlémskou hvězdou mohla být ve skutečnosti konjunkce Jupitera se Saturnem
První, kdo hledal seriózní vysvětlení betlémské hvězdy byl astronom a matematik Johannes Kepler, který mimochodem působil i na dvoře Rudolfa II. Kepler přišel v roce 1603 s úvahou, že onou betlémskou hvězdou by ve skutečnosti mohla být konjunkce Saturna a Jupitera. Dodnes však není jasné, zda právě tato konjunkce byla tou pravou belémskou hvězdou. Konjunkce Jupiteru se Saturnem proběhly asi sedm let před naším letopočtem, 29. 5., 30. 9. a 7. 12. I zde je otázka, zda nešlo o symboliku, protože Jupiter je považován za královskou hvězdu a Saturn zase za ochránce Židů. Ke konjunkci navíc mělo dojít v souhvězdí ryb, jež jsou považovány za symbol posledního věku, konce významné etapy a příchodu mesiáše. Jsou symbolem křesťanství.
A kde tedy přišli lidé ke kometě?
Ve 14. století dostal za úkol italský malíř Giotto di Bondone vyzdobit kapli Scrovegni v Padově. Jednou z nich je i freska Klanění tří králů, která zachycuje narození Krista. A právě na ní je zobrazena Haleyova kometa. Ta se v roce 1301 objevila na nebi a Bondoneho natolik okouzlila, že ji tam nakreslil. Jde o její vůbec první vyobrazení a asi zde můžeme hledat skutečný původ betlémské hvězdy.