Jak přežít setkání rodiny
Příbuzné si nevybíráme. Když to dobře klapne, je to skvělé a rodinným oslavám a sešlostem nic nebrání, bohužel ve většině rodin však velká rodinná sešlost představuje jedno ohromné peklo, zvýšený tlak již v několikadenním předstihu.
Po absolvování podobné akce jsme pak ještě několik dní v šoku, lížeme si rány, zpracováváme traumata a chlácholíme se, že tyhle okamžiky jsme nuceni prožívat maximálně několikrát do roka.
Nicméně, každá taková další oslava vás utvrdí jen v tom, že tyto oslavy nesnášíte čím dál víc. Ono sedět několik hodin společensky v koutě se společenským úsměvem a tvářit se, že vás to tu ohromně baví, to je doopravdy náročné. Existuje vůbec nějaký způsob, jak tam být a zároveň nebýt? Kdy je vhodný čas na vypaření? O čem si povídat s lidmi, které nesnáším a kteří nesnáší mě? Proč místo tohohle mučení nestrávíme víkend tak, jak doopravdy chceme a s lidmi, které máme doopravdy rádi? Protože tu jsou všichni? Protože být spolu je důležité?
Jak tedy přežít rodinné sešlosti?
-
V prvé řadě se snažte na oslavu přijít v dobré náladě. Pozitivní přístup je půlka úspěchu. Špatná nálada vás nezachrání a den ve společnosti rodiny pro vás bude ještě větším utrpením.
-
Vůbec nejlepší by bylo, kdyby části rodiny, které se nesnáší, se scházely odděleně. Bohužel to není vždy možné. A někdy rodiče mermomocí na oslavě chtějí prostě všechny, a to i přesto, že by si jinak užili oslavu v klidu.
-
Před zazvoněním se zhluboka nadechněte a vydechněte. Uvolněte se, protože když budete napjatí, nervózní a naštvaní, je mnohem větší předpoklad, že se v průběhu sešlosti něco semele. Berte vše s nadhledem a když se něco nepovede, nepůjde podle vašeho očekávání, ta se nečilte, ale raději se tomu zasmějte.
-
Před rodinou nenaříkejte, i kdyby vám bylo sebevíc ouvej. V takovém množství příbuzenstva se totiž vždy najde někdo, kdo vaše problémy začne pitvat, znevažovat, zesměšňovat, bagatelizovat anebo také řešit. Někteří mohou být i hodně škodolibí a mohou vám to přát. Ti, kteří vás mají naopak rádi, se mohou zbytečně strachovat.
-
Nemluvte a neřešte to, co vás nepálí a co nejste schopni vyřešit. Volte neutrální témata. Pokud je vaše rodina opravdu pekelná, klidně si dopředu promyslete, o čem budete spolu mluvit. Nezabíhejte do podrobností. To, o čem si povídáte s kamarádkou netahejte na setkání tohoto typu. Spíše vzpomínejte na příjemné společné chvíle, dětství.
-
Držte na uzdě svůj temperament. Buďte asertivní. Nenechte se strhnout do zbytečných hádek. Nemusíte vše vysvětlovat, zdůvodňovat a argumentovat. Je celkem logické, že útok chce vyvolat nějakou reakci, ale pokud se necháte lapit do pasti, není cesty úniku a nakonec to špatně dopadne a vy budete na sebe jen a jen naštvaní.
-
Pozor na alkohol. S alkoholem se hůře kontrolují emoce i to, co člověk řekne. Pak stačí jen málo a jste v průšvihu a řeknete i to, co jste nechtěli.
-
Nepřejídejte se. Víme, je to náročný úkol, když je kolem vás tolik dobrého jídla, ale pouze tak se vyhnete následným nepříjemnostem v podobě přejedení a kil navíc.
-
Rodinné oslavy bývají zpravidla nekonečné. I když tomu tak je, buďte soudní a vytraťte se z oslavy dřív, než to bude hostitelům nepříjemné.