Co je duše
V každém člověku je skryta jedna duše, která tvoří jádro našeho nitra. Jde o něco nehmatatelného, těžce definovaného, ale zřejmého. Již Aristoteles popsal duši jako sílu, která může generovat nápady a myšlení. Co je však ve skutečnosti?
Jde o podstatu života nebo kód který byl vytvořen v těle? Kde je v nás duše ukryta a kam jde po smrti? Duše zajímala lidi snad od nepaměti. Díky tomu existuje spousta náboženských, filozofických a psychologických teorií. Dnes je duše vnímána a chápána jako kombinace emocí a myšlenkových procesů, jako synonymum pro psychiku. V mnoha kulturách je pak považována za esenci života, ego nebo já. Duše je citlivá a zranitelná, nehmotná, nesmrtelná, vyšší povahy i reliéfní personalizace. Všechno, co je živé, má duši.
Duši nemá tedy pouze člověk, ale každé živoucí stvoření, tedy i zvířata a rostliny. Lidská duše je přitom ta nejsložitější a nejvznešenější. Vědecký odborník, přední neurolog, Gerhardt Roth označuje psychiku (duši) každého člověka za naprosto jedinečnou. Zjistil také, že rozličné fungování mozku vytvářejí psychiku. Duše nemá nic společného s náboženstvím, jde spíše o vnímání světa.
Chcete se dostat blíže ke své duši?
Pokud chcete být blíže své duši, tedy svému já, je nutné posílit svou intuici a odblokovat si cestu ke svému podvědomí. Čím vnímavější jste na své vnitřní vibrace, tím více bude vaše intuice pravdivá. Jak se naučit vnímat své já? Jak nejlépe poznat sama sebe? Nejlepším způsobem je meditace. Meditování je skvělé nejen pro očistu duše, ale je to skvělý způsob, jak můžete rychle zjistit, zda nápady nebo myšlenky jsou správné nebo špatné.
Co se děje s duší po smrti?
Lidé si velmi často kladli a stále kladou otázku, co se děje s duší po smrti člověka. Existuje hned několik teorií. Mnoho lidí věří tomu, že duše po smrti opouští tělo. Duše je při opouštění těla popisována jako opar mlhoviny. Dobrá duše prý žije nadále v nebi a ta zlá putuje do pekla. Existují však důkazy, že některé duše zde byly již několikrát a tak teorie nebe-peklo-ráj dostává trhliny. Takovéto duše poznáte podle jejich klidu, moudrosti, zralosti a zranitelnosti.
Jak si zachovat chladnou hlavu a také svou duši
Duševní hygiena je pro zachování našeho duševního zdraví důležitá. Nejen naše tělo, ale i duše potřebuje péči a pozornost. Co naší duši dělá dobře? Pravidelná relaxace spojená se zastavením, zklidněním a přemýšlením, třeba i čtením dobré knihy. Dobře nám dělá i kreativní činnost, tedy psaní, malování nebo jiné ruční práce, které pomáhají s vyjádřením emocí. Zvyšuje to kvalitu našeho života. Vše, co nás rozesměje, je pozitivní. Čím častěji se smějeme, tím se cítíme lépe, šťastněji a spokojenější. Humor je výraz radosti. Nezakrňte! Stimulujte svou duši. Učte se nové věci. Rozšiřujte si své obzory. A v neposlední řadě přijměte sám sebe takoví, jací jste, se svými chybami i odlišnostmi. Nepotlačujte své emoce a pocity. Pokud chcete plakat, plačte. Bolest, žal i smutek jsou součástí života, stejně jako radost a štěstí. Dbejte o svou psychiku, stejně jako pečujete o své tělo, jen tak může vaše duše růst a kvést.